Podzim je tu. Co to znamená pro náš organismus?

Letos jsme se babího léta moc nedočkali a po teplých dnech nás brzy překvapil chladný podzim. Chřipka a nachlazení tak nyní trápí kde koho. Jak o sebe nejlépe pečovat v tomto přechodovém období? Poradíme vám, co do denního režimu zařadit a čemu se naopak vyhnout, abyste zvládli onemocnění odolat.

Dopřejte svému tělu dostatek vitamínů

Dostatečný příjem ovoce a zeleniny je během podzimu důležitější než kdy jindy. Náš organismus je ohrožený velkým množstvím nejrůznějších bakterií a virů, tudíž je potřeba, co nejvíce si posílit imunitu, abychom vůči nim byli odolní. Zkuste proto zeleninu zařadit alespoň v malém množství do každého jídla a pravidelně přijímat různé druhy ovoce.

Zaměřte se zejména na citrusy, které jsou nejen vitamínem C doslova nabité. Pakliže nedokážete z jakéhokoliv důvodu přijímat dostatek ovoce a zeleniny, můžete sáhnout po různých vitamínových doplňcích stravy.

Zařaďte procházky na čerstvém vzduchu

Pobyt na čerstvém vzduchu našemu zdraví opravdu prospívá. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je lepší, se chladnému počasí vyhnout, opak je pravdou. Samozřejmě je důležité, se teple obléknout, ale krátká procházka by ve vaší každodenní rutině neměla chybět. A to ani v případě, že už se cítíte nachlazení. Vašemu tělu to v boji proti onemocnění pomůže. Pobyt venku je prospěšný také z hlediska doplňování vitamínů D, který přijímáme ze sluníčka a pro fungování organismu je velice důležitý.

Na čerstvý vzduch nezapomínejte ani když jste doma. Pravidelné větrání je v chřipkovém období velice důležité. Ráno, před spaním i během dne si doma alespoň pár minut řádně vyvětrejte, aby se virům a bakteriím v místnostech tolik nedařilo.

Dbejte na dostatečný spánek

Kvalitní a dostatečný spánek je pro správné fungování organismu naprosto zásadní. Pakliže spíte málo a vaše tělo nemá dostatek odpočinku, tak není schopno správně investovat energii do jednotlivých činností během dne. Bude se vám hůře přemýšlet a soustředit. Zároveň budete více náchylní k tomu, být nemocní, protože se tělo nebude schopno potencionálním virům a bakteriím bránit.

Nezatěžujte tělo klasickými tabákovými výrobky

V České republice jsou tabákové výrobky i přes známá zdravotní rizika stále hojně užívané. Čím dál tím více se však daří moderním elektronickým alternativám, které jsou pro naše tělo i okolí méně škodlivé. Své náplně totiž nespalují, nýbrž pouze zahřívají. Právě díky nižším teplotám nevznikají při jejich užívání nejrůznější škodlivé látky.

Menší škodlivost není zdaleka jediná výhoda, kterou tato zařízení nabízejí. Jaké mají tedy další benefity?

  • žádné zažloutlé zuby a prsty,

  • méně škodlivin v ovzduší,

  • méně finančně náročné,

  • eliminace pasivního kouření lidí v okolí,

  • nehrozí zapáchající místnosti a oblečení,

  • elegantnější vzhled.

Mezi nejprodávanější patří například Pulze, které mimo jiné, nabízí také režim zahřívání ještě na nižší teplotu, díky čemuž je chuť tabáku jemnější. To může být lákavé zejména pro ty, kteří tuto elektronickou alternativu využívají při odvykání od klasického zapalování.

Autor: Elena Gotfried

Publikováno: 10. 11. 2022

Kategorie: Wellness

Autor: Romana Roubalová