Meditace jako náhrada léků

Bolí vás často za krkem? Nebo vás často bolí i hlava? Řešení nehledejte v klasických lécích. Ty jenom tlumí danou bolest a tak reálně nepomohou ke zlepšení daného stavu. Vhodné je začít hledat příčiny zdravotních problémů, případně rovnou začít s meditací. Ta patří mezi vyhledávanou alternativní formu léčby.

Jak často?

Sice je to o něco složitější, než si vzít prášek, ale na druhou stranu se snažíte bolest ze svého života vymýtit a dosáhnout tím duševní očisty. Nikoliv tedy jenom potlačit projevy problému. Podle našich kolegů z Internetového poradce je ideální meditovat alespoň jednou denně, a to po dobu 15 – 20 minut. Z počátku je vhodné tento režim dodržovat pravidelně. Po ustoupení problémů je možné polevit a meditovat jenom několikrát do týdne - zachováte si tím psychické zdraví.

Proč meditace funguje?

Důvody jsou celkem jednoduché. Daný postup má za cíl tělo primárně uvolnit. A to jak po psychické, tak i po fyzické stránce. Pravidelná a dobře prováděná meditace tak dokáže odstraňovat napětí a stres. Obojí často způsobuje právě bolesti hlavy, a krku, nebo zad. Když eliminujete dané spouštěče, logicky dojde k tomu, že eliminujete také dané bolesti. A jak správně meditovat? Daný postup má dvě fáze.

Vizualizace

Jde no stav, kdy ve svém vědomí pozorujete jenom sebe. Sebe ve stavu, jak meditujete. Nahlížíte tedy na sebe pohledem třetí osoby. Pozorujete jednotlivé části svého těla, a to hlavně místa, kde vás trápí bolest. Tu můžete i pojmenovat. Ve svých myšlenkách dejte bolesti jasnou podobu – třeba balónku. Ten jasně ohraničte a snažte se ho ze svého těla vyjmout a následně i poslat pryč.

Afirmace

Fáze, která je spojena s opakováním frází, které mají za cíl bolest odstranit. Opakujte vámi vymyšlení věty založené na stavu, že víte, že vás bolest trápí a že ji cítíte, ale že víte, že až se probudíte, že bude bolest pryč a hlava vás bolet nebude. Tímto opakováním posílejte bolest z vaší hlavy pryč. Poté pomalu přecházejte z meditačního stavu opět do stavu plného vědomí.

Publikováno: 22. 08. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Roubalová