Když pyl klepe na okna

Trpíte na alergie a rádi byste od nich doma klid? Pomůže vám několik tipů.

Pylová sezóna trvá velkou část roku, přesněji řečeno 10 měsíců. V brzkém jaru převládají alergeny z kvetoucích stromů, jako je bříza, lípa, líska nebo olše, později nastupují trávy a obiloviny a ani na podzim není klid – ve vzduchu se objevuje pyl z bylin, jetele, jitrocele nebo heřmánku. Nástup jednotlivých alergenů se mění podle toho, jak dlouhá byla zima, jestli je sucho nebo deštivo. Pokud vám tedy vadí všechny vyjmenované rostliny a stromy, může to být opravdu vyčerpávající.


id="vetrat-se-musi-aspon-obcas">Větrat se musí, aspoň občas

Je jasné, že venku se pylu vyhnout nelze, nejsme ale proti němu chráněni ani doma. Pro spuštění alergických příznaků stačí 10-20 pylových zrn na metr čtvereční – už tak nepatrné množství nás dokáže pěkně potrápit. Co s tím? Větrat samozřejmě musíme, výhodnější je ale větrat po dešti, když velkou část pylů z ovzduší déšť spláchl. Do jisté míry nás ochrání instalace protipylových sítí do oken, ty ale nezachytí všechny částice a také kvůli své hustotě stíní, takže je určitě nelze použít do všech oken.

Voda je nepřítel pylu

Pyl se nedostává do domu jen okny. Přinášíme si ho tam i my sami na oblečení, na botách, ve vlasech. Je třeba se převlékat hned v předsíni a venkovní oblečení tam nechat, a před spaním se vždy osprchovat a umýt si vlasy. Na své srsti ovšem alergeny donese i pes nebo kočka, a ti by nebyli z každodenní koupele zrovna nadšení. Pyl, který se dostane do místností, se usazuje spolu s prachem a víří se s každým pohybem. Jediný recept na to je vysavač s kvalitním filtrem a vlhký hadr.

Čistička vzduchu je účinná pomoc

Jak dobře vědí všichni, kdo pylovou alergií trpí, dodržovat důsledně všechna tato opatření je velmi obtížné a ani to většinou nestačí. Opravdu efektivně dokážou pylová zrna z ovzduší odstranit jen čističky vzduchu. Je to proto, že pylové částečky jsou velmi lehké, zůstávají ve vzduchu a jinak než čističkou se jich doma budete zbavovat jen velmi těžko.

Čistička vzduchu Kärcher AF 30 vyčistí vzduch v místnosti o velikosti 30-40 m². Je vybavena nejmodernějším filtrem High Protect 13, který odstraňuje nejen alergeny, ale i další škodliviny, aerosoly, pachy a chemické výpary. Náplň filtru s aktivním uhlím má účinnost 99,95 % pro částice o velikosti 0,3 µm. Filtr vydrží až rok, podle míry znečištění ovzduší a intenzity používání. Laserový senzor řídí automatický režim a přizpůsobuje úroveň výkonu stupni znečištění vzduchu.


Čistička je v provozu velmi tichá, výhodou je i časovač, možnost nastavit noční režim a také dětská pojistka. Na přehledném displeji zobrazuje kvalitu, teplotu i vlhkost vzduchu. Díky nasávání vzduchu ze dvou stran je zaručen vysoký průtok vzduchu.
Pořízení čističky vzduchu znamená velkou úlevu a zlepšení kvality života jak pro rodiny alergiků, tak pro osoby trpící astmatem.

Zajímají vás další čističky vzduchu nebo jiní pomocníci? Mrkněte na www.karcher.cz.

Publikováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Květoslava Turečková