Strava

Bylinky si zaslouží šanci

Naše babičky neměly možnost zaskočit do lékárny v téměř kteroukoli denní dobu a koupit si lék na to, co je zrovna trápilo. Věřily bylinkám a i dnes nám umí hodně dát. Pomohou se stresem, zlepší imunitu i zajistí klidný spánek.

Naštěstí se k přírodním pomocnicím mnoho lidí vrací a více než po prášcích a pilulkách nejdříve sáhneme po čaji a odvaru. Vyznat se, která bylinka pomáhá na který neduh, potřebuje trochu času a učení se, ty základní bychom ale měli mít doma k dispozici a umět je používat.

Pro relaxaci a spánek si vyberte meduňku nebo chmel, mají uklidňující účinky a pomáhají usnout. Vhodné jsou k popíjení spíše večer, když se chystáme do postele.

Proti rýmě a při nachlazení je ideální heřmánek a především lípa. Pamatujete na lipový čaj s medem, který vám jako dětem chystala babička? Pomůže dospělým stejně jako dětem.

Na kašel jsou odborníky jitrocel, tymián a mateřídouška. Pomohou s lepším odkašláváním, uvolněním a také tlumí kašel. A na rozdíl od mnoha kapek z lékárny i dobře chutnají.

Na zranění i místo desinfekce je dubová kůra a řepík. Odvarem z nich si postižené místo potírejte několikrát denně, pomůžete hojení rány.

Pročištění a detox zvládne kopřiva, je však potřeba s ní zacházet opatrně. Má močopudné účinky a je vhodná i jako doplněk při léčbě dny nebo různých zánětů.

Ideální je připravit si z nich čaj, tedy určené množství zalít horkou vodou a nechat vylouhovat potřebný čas. Některé bylinky potřebují vodu na bodu varu, jiným svědčí teplota o trochu nižší a tak je skvělým pomocníkem pro přípravu čajů varná konvice s regulací teploty od značky Orava. Předem si můžete nastavit požadovanou teplotu vody a zvuková i světelná signalizace vás upozorní, až bude voda v této teplotě připravena. Konvice ji navíc udrží takto teplou až 60 minut a tak si můžete čaj vychutnat kdykoli chcete. Moderní design a objem 1,5 litru z ní dělají skvělého pomocníka do kuchyně.

Potřebné bylinky si můžete natrhat a usušit sami nebo se porozhlédnout v prodejnách zdravé výživy a bylinkářství, abyste je měli vždy po ruce, když bude potřeba.

Začněte žít zdravěji díky:

Odpočiňte si na dovolené

Zdravý životní styl je aktuálně v kurzu, je “in” a stále více lidí si uvědomuje význam volného času stráveného s rodinami případně blízkými přáteli. Proto pokud si hledáte místo pro Váš odpočinek během dovolené či víkendového pobytu, neváhejte kliknout na stránky ubytování Vysočina nebo také na oblíbené ubytování Rožnov pod Radhoštěm. Máte si z čeho vybírat – stylové penziony s wellness, útulné chaty u lesa nebo moderní apartmány. Kdekoliv se vybere, dopřejte si procházky v přírodě, detox od elektrosmogu a užívejte si život naplno.