Strava

Paleo strava

Alternativní stravování může mít mnoho podob. Kromě známého vegetariánství a veganství se do popředí dostává také paleo strava. Na čem je založena a co je možné a co není možné konzumovat?

Ohlédnutí do minulosti

Už samotné označení paleo strava jasně ukazuje, že má jít o stravování, které bylo běžné v minulosti. Konkrétně v té opravdu daleké – v době kamenné. I když v té době zabíjeli nemoci a délka života byla celkem krátká, přece jenom mělo dané období jedno plus. Podle propagátorů bylo spojeno s ideálními stravovacími návyky. A na nich paleo strava staví.

Co tvoří základ jídelníčku?

V době kamenné se lidé rozdělovali do dvou hlavních skupin. Byli to lovci a sběrači. A právě na tomto lze postavit základ jídelníčku. Co je tedy možné bez problémů a v podstatě i bez omezení konzumovat? Jakékoliv druhy klasického masa, stejně jako ryby a mořské plody. Stejně tak to může být i jakákoliv zelenina, stejně jako ovoce. Dále nelze zapomenout na další z důležitých složek jídelníčku. A to jsou různorodé druhy ořechů a také semen.

Co je zakázáno?

Paleo strava má i své zákazy. Jedná se o takové potraviny, které se v dané době kamenné nejedly. Byly to třeba jakékoliv obiloviny – tedy dnes tolik populární pečivo. Stejně tak se nejedly ani mléčné výrobky. Poměrně zajímavou informací je i to, že zakázány jsou jakékoliv druhy luštěnin. Pro jistotu uveďme i zakázané potraviny, které jsou spojené s dnešní dobou. Paleo dieta je založena na odmítání alkoholických nápojů, stejně jako je založena i na odmítání sušenek, sladkých jídel a jednoduchých cukrů.

Výhody a nevýhody

Kladem je určitě to, že dostatek masa, ovoce a zeleniny nabídce celkem vyváženou stravu. Také jde o kombinaci, která napomáhá hubnutí a tvorbě svalové hmoty. Nevýhodou je hlavně nedostatek sacharidů, které přinášejí energii na běžné denní činnosti. Také je problémem nedostatek rostlinných bílkovin, či vlákniny. Ovoce a zelenina nemusí být vždy dostatečným zdrojem této pro tělo důležité látky.

Začněte žít zdravěji díky:

Odpočiňte si na dovolené

Zdravý životní styl je aktuálně v kurzu, je “in” a stále více lidí si uvědomuje význam volného času stráveného s rodinami případně blízkými přáteli. Proto pokud si hledáte místo pro Váš odpočinek během dovolené či víkendového pobytu, neváhejte kliknout na stránky ubytování Vysočina nebo také na oblíbené ubytování Rožnov pod Radhoštěm. Máte si z čeho vybírat – stylové penziony s wellness, útulné chaty u lesa nebo moderní apartmány. Kdekoliv se vybere, dopřejte si procházky v přírodě, detox od elektrosmogu a užívejte si život naplno.