Jak poznat anorektičku?

Poruchy příjmu potravy patří v posledních letech mezi nejčastější psychosomatické nemoci. Přestože z pohledu některých může jít o malichernou povrchnost takzvaně z plezíru, z medicínského a psychiatrického hlediska jde o závažný problém. Varovným signálem je skutečnost, že jde o nemoc duše i těla, která může v případě neléčení skončit smrtí. Poruchy příjmu potravy přitom začínají zcela nenápadně a většinou je odstartuje snaha líbit se. Tlak společnosti na to, aby byli lidé štíhlí a zejména aby ženy vypadaly jako modelky, je pro některé sebedestruktivní. Tak moc se chtějí líbit, že nevidí, jak je tato snaha ničí. I když mají „muší“ váhu, připadají si neatraktivní, tlusté a odporné.

Stanovení diagnózy

Léčba anorexie je během na dlouhou trať. Postižená si obvykle svůj problém nepřipouští a dokonce ho zásadně dementuje. Okolí si však může všimnout výrazné hubenosti, nechuti jíst, problémů s pletí, psychických propadů a nervozity, když se nemocné někdo na jídlo zeptá. Příčiny anorexie rozhodně nevyřešíme nucením do jídla, strašením, přikazováním a přesvědčováním, že je dotyčná štíhlá až moc. Obvykle nepomůže ani hrozba závažných zdravotních problémů, potažmo smrti.

Jak se léčit?

Cesta k uzdravení vede přes psychoterapii a nutriční poradenství. V AdiCare mají velmi dobré zkušenosti s komplexním ambulantním programem, který se specializuje přímo na léčbu anorexie a soustředí se na hluboké příčiny vzniku této nemoci. Tuto léčbu lze absolvovat ambulantně a naprosto diskrétně. Psychoterapeutickou léčbu lze v odůvodněných případech podpořit vhodnými léky.

Přijďte včas!

Stačí se přihlásit k nezávazné diagnostické konzultaci. Odborníci z AdiCare určí přesnější specifika zdravotního problému, míru jeho závažnosti i případné přidružené obtíže. Navrhnou konkrétní léčebný postup a budou vám celou dobu terapie nápomocni. Důležité je přijít včas a nečekat, až dojde k totálnímu rozpadu metabolismu, tělo ztratí potřebné minerály i vitamíny a člověk s diagnózou anorexie zkolabuje nebo bude dokonce ohrožen na životě. Samozřejmostí je i psychologická motivace a podpora.

Publikováno: 26. 10. 2020

Kategorie: Výživa

Autor: Romana Roubalová