Energetické štítky, aneb nekupujte zajíce v pytli

Víte, co jsou to energetické štítky? Už jste někdy slyšeli o energetické náročnosti budovy? Že ne? Pak jste za poslední čtyři roky neprodávali, ani nekupovali nemovitost. Od roku 2016 je totiž povinností každý dům touto vizitkou označit. Energetické štítky mají velkou vypovídající hodnotu, co se nároků na hospodaření s energiemi týče. Na první pohled tak dají avízo kupujícímu, jak to s danou nemovitostí ve skutečnosti je. Jestli budou citelné tepelné ztráty nebo naopak na energiích výrazně ušetříte.

Jak moc je budova (ne-)úsporná?

Nejprve se takto označovaly rodinné domy, pak se povinnost rozšířila i na jednotky bytové. Pokud průkaz prodávající k dispozici nemá, musí realitní kancelář automaticky nemovitost propagovat jako nejhorší klasifikační třídu. Ke škodě prodávajícího, neboť kupujícího může tato skutečnost odradit. V případě, že plánujete nemovitost prodat, je vhodné se s dostatečným předstihem spojit s realitním makléřem, který zařídí všechno potřebné, energetický štítek nevyjímaje. Nemovitost s vyšším energetickým číslem lze prodat lépe a za podstatně vyšší cenu, než pokud vám bude automaticky přiřazeno označení „neúsporná budova“.

Výjimky existují

Od nutnosti mít energo zhodnocení se upouští u budov, které byly postaveny před 1. lednem 1947. Dále nemusejí mít průkaz stavby, určené pro rodinnou rekreaci, které jsou užívány jen část roku a jejichž odhadovaná spotřeba energie je nižší, než 25 % spotřeby energie, k níž by došlo při celoročním užívání. Průkaz energetické náročnosti budovy mohou vypracovávat pouze energetičtí specialisté s příslušným oprávněním na tuto činnost, které eviduje ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Zeptejte se svého realitního makléře. Rád vám předá kontakt, poradí nebo vše zprostředkuje. Unicareal s.r.o. Roubalova 455/4 Brno-střed-Stránice 602 00 Tel: 541 211 876 Email: info@unicareal.cz https://www.unicareal.cz/

Publikováno: 04. 06. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Roubalová