Citlivé pleti pomůže speciální péče

Lidé, kteří mají citlivou pleť, se často potýkají s různými nepříjemnými projevy. Podráždění, zarudnutí, svědění a další nepříjemnosti můžeme však se správně zvolenou péčí minimalizovat.

Červená a podrážděná

Někdo má štěstí, použít může jakýkoli krém a nic se neděje. Pokud ale máte citlivou pleť a zkusíte se namazat krémem od kamarádky, už během několika minut máte jasno, že to nebyl dobrý nápad. Drobné svědění či přímo pálení a štípání je doprovázeno postupným zčervenáním pleti, která je navíc citlivá na dotek a následně se může začít i olupovat. Pomocníkem může být kosmetika pro citlivou pleť, která je speciálně vyvinuta tak, aby neobsahovala žádné dráždivé látky a pomáhala odstraňovat projevy podráždění a zarudnutí. Někdy i jinak normální pleť může vykazovat známky podráždění, což může ovlivnit i přemíra slunečních paprsků nebo mechanické podráždění. Většinou se ale do několika dní vše srovná do normálu.

Pomoc pro pleť

Když se ale pocity napětí, svědění nebo vysušení objevují pravidelně, je už vhodné hledat péči pro citlivou pleť. Úkolem pleti je chránit nás proti vnějším vlivům a regulovat hladinu hydratace. Kromě jiného se o to starají lipidy, které fungují jako pojivo mezi kožními buňkami a zajišťují regulaci tekutin. K tomu je potřeba i činnost kožních enzymů, ta však u citlivé pleti nebývá dostatečná. Ochranná funkce kůže je pak narušena, ztrácí vodu a mohou do ní pronikat dráždivé látky z ovzduší a UV záření. Správná péče o pleť je tak základem pro udržení dobré kondice pokožky a zachování její ochranné funkce.

Na pleť a její celkovou citlivost mají vliv také hormonální změny, přemíra stresu, nedostatek spánku, špatná životospráva a také nedostatečná hydratace. S kvalitními produkty a odpočinkem dokážeme vzhled naší pleti zlepšit a vyhnout se projevům podráždění.

Publikováno: 29. 06. 2021

Kategorie: Wellness

Autor: Romana Roubalová