Bylinky pro naše zdraví

Léčivé účinky rostlin jsou známy už po staletí. Vždyť pro naše předky byly často jediným dostupným lékem a do 18. století bylo bylinkářství běžnou formou léčby. Teprve s rozvojem chemického průmyslu a s výrobou syntetických léčiv byly klasické bylinkářské metody a postupy zatlačeny do pozadí. V poslední době se však lidé začínají k přírodní léčbě vracet a do popředí zájmu se dostává pojem alternativní neboli komplexní medicína.

Alternativní nebo klasická léčba?

Alternativní metody jsou v podstatě všechny, které nepatří do klasické medicíny a do této kategorie patří i bylinkářství, i když toto začlenění berme hodně s rezervou. Fytoterapie, jak se dnes bylinkářství odborně nazývá, která je postavená na racionálních postupech, patří do oblasti medicíny. Dnešní pacienti postrádají hlavně komplexní přístup. Lékaři se svou specializací řeší konkrétní problém a ne celého člověka a takový komplexní neboli celostní pohled nabízí právě alternativní způsoby léčení. Ve farmacii se bylinek hojně využívá a ne všechny preparáty jsou dnes syntetické. Proč tedy přírodní bylinky a ne preparáty z lékárny? Pokud farmacie využije přírodní zdroj, často izoluje pouze potřebnou léčivou látku z rostliny, ale bylinka celá je schopna ovlivnit široké spektrum problémů. Sama o sobě působí na lidské tělo podstatně komplexněji. Stará lidová moudrost říká, že na každou nemoc vyrostla bylina. A něco na tom určitě bude.

Chřipka už nemá šanci

Bylinky se určitě vyplatí používat při mírnější formě problémů. Dřív než sáhnout po syntetickém přípravku, je lepší vyzkoušet mnohem šetrnější léčbu přírodní, která je bez vedlejších účinků. Klasickým případem jsou chřipková onemocnění. Úsloví, že neléčená rýma trvá 7 dní a léčená týden už dávno neplatí a často jsou naprosto zbytečně předepisována antibiotika i v případech, které by bylo možno zvládnout přírodními prostředky. Jednou z bylinek, které mají antibiotické účinky je lichořeřišnice. Oranžově kvetoucí kytka, kterou známe z našich zahrádek, je vhodná při jakémkoliv zánětu, ať už chronickém nebo akutním a její účinky jsou víc než pozoruhodné. Pro silnější účinek se užívá v tabletách, pro děti je vhodnější slabší Lichořeřišnice tinktura. V kombinaci s bylinkami pro posílení imunity nemá žádná chřipka šanci. Takovým pomocníkem pro zvýšení obranyschopnosti organismu je rakytník řešetlákový. Obsahuje velké množství vitamínů a působí proti bakteriím a virům. Jedná se o čistě přírodní šťávu z rakytníku, bez umělých sladidel a jiných přísad.

Kde koupit přírodní produkty

Tyto a spoustu dalších bylinných přípravků si můžete objednat na stránkách firmy Herbavis s.r.o., která vznikla již v roce 2012 a nabízí čistě přírodní přípravky, bylinné čaje a doplňky stravy. Při své práci čerpá ze zkušeností a rad MUDr. Marcela Paszandy, lékaře s mnohaletou praxí v alternativní medicíně a známého těšínského homeopata.

Publikováno: 05. 02. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Roubalová