4 vlastnosti kofeinu, kvůli kterým byste se před ním měli mít na pozoru

Bez hrnku kvalitní horké kávy si již nedokážete představit nový den? Pak jste možná závislí na kofeinu anebo vám jen učarovala chuť kávy. Mezi těmito dvěma stavy je ale potřeba rozlišovat. V prvním případě máte na krku závažný problém, v tom druhém může vaši závislost snadno vyřešit káva bez kofeinu. Co byste měli o kofeinu vědět, předtím než se pustíte do pití kávy?

1. Závislost způsobí i jen jeden šálek kávy denně

Jeden hrnek kávy může obsahovat až 50 mg kofeinu, záleží na druhu. I vlivem tohoto množství si můžete vybudovat závislost na kofeinu. Že u vás již tento stav nastal, poznáte, když po krátkodobém vysazení kávy zažijete abstinenční příznaky. Ty se mohou projevit například v podráždění, nesoustředěnosti, únavě či syndromem studených končetin. Člověk závislý na kofeinu, který svoji drogu nedostane, se může cítit jako hadrová panenka. Tento stav ale rychle odezní, jakmile mu kofein zase začne proudit v žilách. Někteří lidé začnou mít dokonce po vysazení pravidelných dávek kofeinu hlad. Kofein totiž dokáže podráždit játra tak, že začnou vylučovat větší množství glykogenu do krve a organismus dostane svoji dávku energie.

2. Toleranci vůči kofeinu lze získat velmi snadno

Kofein má velmi silné účinky na soustředění a duševní bělost. To je také důvod, proč mnoho lidí pátrá po tom, jak připravit kávu, aby v ní bylo co největší množství tohoto alkaloidu. Tyto vlastnosti ale pomíjí, jestliže jej konzumujeme pravidelně. Naštěstí ale pro znovuzískání benefitů kofeinu stačí kávu na nějakou chvíli vysadit a tělo bude na kofein opět reagovat jako při prvním šálku.

3. Množství kofeinu v kávě je vyšší než v kolových nápojích

Nápoje typu Coca coly jsou sice mnohými zavrhovány kvůli vysokému množství kofeinu. Obvykle jej ale obsahují okolo 40 mg na 0,4 l. To i slabá káva jej obsahuje mnohem více, zhruba dvojnásobek. Opravdu silná káva pak v sobě může mít až třikrát více kofeinu než kolová limonáda.

4. Přírodní kofein nemá mírnější účinky než syntetický

Kofein připravený v laboratoři je co se týče účinků i složení stejný jako ten, který se získá z rostlin. Syntetický kofein je ale levnější, proto se používá častěji. Přírodní kofein nepřináší ani žádné další benefity pro tělo. O to se v kávě starají jiné látky, například antioxidanty.

Publikováno: 10. 08. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Roubalová