Víte co všechno vám přináší pravidelný šálek kávy krom povzbuzení?

Znáte ten pocit, když si ráno sednete s šálkem kávy a všechno najednou vypadá o něco lépe? Káva není jen o povzbuzení, je to náš společník v ránech plných spěchu, při odpolední pauze nebo ve chvílích klidu. A víte co? Při všem tom společném popíjení kávy nám může tento černý poklad přinést i hodně dobrého. Pojďme se společně podívat na to, co nám káva (kromě úsměvu na tváři) přináší.

Proč si kávu dopřávat bez výčitek

Káva je plná antioxidantů. To jsou ti pomocníci, co nám pomáhají bojovat proti volným radikálům. Volné radikály mohou způsobit oxidační stres, který je spojen s různými chronickými onemocněními, včetně srdečních chorob a některých typů rakoviny a pomáhají tak udržet náš organismus v dobré kondici. Aby byla vaše domácí káva skvělá a ještě k tomu bez nežádoucích látek, které se běžně nachází ve vodovodním řádu, nezapomínejte pravidelně vyměňovat filtr do kávovaru nebo používat filtrovanou vodu. Příště tedy, když si dáte šálek, si připomeňte, že to je i malá dávka zdraví. Mimochodem, věděli jste, že podle některých studií může pravidelná konzumace kávy snížit riziko některých chorob?

Je to budíček pro mozek. Ano, kofein nás nejen probouzí, ale taky zlepšuje náš výkon a pomáhá se soustředit. A co víc, pití kávy může být i jedním ze způsobů, jak si udržet bystrou mysl dlouho do stáří. O důvod víc se na ni dnes těšit, no ne?

Když se cítíme unaveně, šálek kávy nám může dodat tu správnou jiskru energie. A nejen to, může nám dokonce pomoct spálit o trochu více kalorií než je pro náš organismus běžné. Když si vezmeme, že šálek kávy s mlékem má přibližně 50kcal a černé espresso dokonce jen pouhé 2 kalorie, je to celkem fajn pocit. Takže, proč ne? Navíc, s každým šálkem si můžeme připomenout, že děláme něco malého pro svou kondici a zdraví. A když už jsme u zdraví, neměli byste podceňovat ani pravidelné odvápňování kávovaru pomocí speciálních odvápňovačů, které kávovar spolehlivě vyčistí a zbaví usazenin a zbytků kávy, které můžou negativně ovlivnit chuť kávy i vaše zdraví.

Ale pozor, vše s mírou

Jako u všeho dobrého, tak i u kávy platí, že všeho moc škodí. Příliš mnoho kofeinu může někdy způsobit, že se budeme cítit trochu nervózně nebo podrážděněji než běžně. Přemíra kofeinu navíc může způsobit i nespavost. A to, přece nechceme. Doporučení říká, že kolem čtyř šálků kávy denně je tak akorát. Pokud se vám v noci hůř usíná, vynechejte odpolední šálek a nepijte kávu před spaním. Ale, každý jsme jiný, tak poslouchejte především to, co vám říká vaše tělo.

Naše příjemná chvilka pohody s kávou není jen o její chuti a vůni. Je to způsob jak se připravit na nadcházející den, probudit se a dopřát svému tělu dávku antioxidantů, které si tělo zaslouží. Příště, až si tedy budete dávat svůj šálek kávy, zastavte se a zamyslete se nad vším tím dobrým, co vám přináší a skutečně si ji vychutnejte.

Publikováno: 17. 02. 2024

Kategorie: Výživa

Autor: Marek Vondrák