Ekzém v obličeji a na rukou – co ho způsobuje, jak jej léčit a lze mu předcházet?

Trápí vás čas od času nevzhledný ekzém v obličeji nebo na rukou? Pokožka je zarudlá, někdy je flek ostře ohraničený, bolí, pálí nebo se na ní tvoří šupinky? Může se jednat o kontaktní dermatitidu. Její příčinou může být alergen, který přišel do kontaktu s pokožkou – v tom případě mluvíme o alergické kontaktní dermatitidě. Pokud nejste na nic alergičtí, může být příčina ukrytá v různých chemických látkách nebo dezinfekcích, kterými běžně pečujete o svou domácnost, ale také v barvách na vlasy a jiných produktech – zde by se jednalo o iritační kontaktní dermatitidu. Jak tyto podobné příčiny odlišit, jak je léčit a jak jim předcházet?

Vznik alergické kontaktní dermatitidy

Kontaktní alergie se objevuje, pokud se vaše pokožka setká s konkrétním alergenem. V ten moment vysílá zprávu organizmu, aby se proti němu začalo bránit. Pokožka zčervená a svědí v místě, kde došlo k bezprostřednímu kontaktu. Ve výjimečných případech se může ekzém způsobený alergenem nadále rozšiřovat po celém těle. Alergická kontaktní dermatitida se neprojevuje okamžitě, ale po přibližně jednom až třech dnech.

Vznik iritační kontaktní dermatitidy

Tento kožní problém vzniká ve chvíli, kdy vaši pokožku vystavíte kontaktu chemikálii, dotknete se medúzy, chloupků housenky, dostanete se do kontaktu se skelnou vatou nebo se rychle dostanete z tepla do chladu či naopak. To pokožku irituje neboli podráždí. Pokožka reaguje v rámci několika desítek minut. Postiženy bývají nejčastěji ruce a obličej – zejména okolí očí a úst.

Léčba a prevence

Jestliže trpíte alergií, je vhodné se alergenu zcela vyhnout. V obou případech dermatitidy používejte ochranné prostředky. Kromě ochranného oděvu a rukavic existují také bariérová mast na ekzém bez kortikoidů, která slouží jako prevence. Jeho používáním pokožku ochráníte a hydratuje po dobu 4 – 6 hodin.

Publikováno: 07. 06. 2022

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Roubalová