Začínáte s e-cigaretou? Několik rad do začátku

Přinesli jste si domů svou první e-cigaretu a tak trochu nevíte, co s ní? Možná máte strach, že budete před lidmi při vapování vypadat divně. Nebo si nevíte rady s její údržbou. Neklesejte na mysli, stačí trochu cviku a všechno půjde jako po másle. Co byste tedy měli vědět, než si poprvé potáhnete? I když pára vypadá opravdu hodně podobně jako kouř, používání e-cigarety je trochu jiné než klasické kouření. K vapování sice také potřebujete ruce a ústa, ale na rozdíl od těch klasických nepotřebujete zapalovač. Oheň u e-cigaret nahrazuje elektřina, takže se nemusíte obávat založení požáru nedopalkem. Na druhou stranu se však musíte se naučit svou e-cigaretu správně používat.

1. Naučte se, jak e-cigaretu zapnout a vypnout

Než se vypravíte s elektronickou cigaretou do společnosti, naučte se, jak ji můžete zapnout a vypnout. Na trhu je velké množství elektronických cigaret, které se liší mechanismem zapínání. Obvykle stačí stisknout tlačítko na těle zařízení, abyste však měli jistotu, podívejte se do návodu ke své e-cigaretě.

2. Zjistěte, jak funguje

Elektronické cigarety se mohou lišit i tím, co musíte udělat, když chcete vapovat. U některých modelů je potřeba před každým potáhnutím stisknout tlačítko. Jiné fungují automaticky, to znamená, že můžete vapovat hned po zapnutí e-cigarety.

3. Výkon elektronické cigarety nastavte na nejnižší hodnoty

U některých e-cigaret si můžete sami nastavit intenzitu chuti a výkon. Čím větší bude výkon, tím více páry bude váš vaporizér produkovat. Při prvním vapování si však nastavte vše na nejnižší hodnoty a intenzitu zvyšujte postupně. Díky tomu budete mít možnost si postupně vybrat tu nejlepší. Tyto možnosti však většinou umožňují dražší a robustnější přístroje. U kompaktnějších zařízení tuto možnost nemáte, ale i tak se můžete těšit na příjemný požitek.

4. Dostatek e-liquidu

Nejen před prvním použitím, ale vždy se ujistěte, že máte ve své náplni dostatek e-liquidu. Kromě toho, že natáhnutí na prázdno není nic příjemného, může to zničit i vaše zařízení. Nedostatek e-liquidu by mohlo zničit cartomizer, pružinku nebo knot. Než se pustíte do používání, podívejte se, jak správně doplňovat e-liquid. Pokud máte elektronickou cigaretu, která se používá s patronami, ujistěte se, že ji máte správně zacvaknutou a také, že do vaší e-cigarety pasuje.

5. Pusťte se do toho!

Po zkontrolování zařízení se konečně můžete pustit do vapování. Páru vdechujte zlehka, nemusíte tak silně, jako u klasické e-cigarety. Mezi vapery se vyvinuly dva základní přístupy, které se liší podle toho, jak vdechujete páru. Při jednom vdechujete páru nejdříve do úst a pak teprve do plic a při druhém vdechujete páru rovnou do plic. Při vdechování do plic nasáváte větší množství nikotinu, myslete na to při volbě intenzity nikotinu. Ani jeden způsob není dobře nebo špatně, konkrétní způsob záleží jen na vašich preferencích.

6. Nabíjení baterie

Baterie je jednou z nejdůležitějších částí e-cigarety. Hlídejte si proto, jak je vaše e-cigareta nabitá, pokud je to možné, nenechávejte baterii vybít úplně. Jednak její opětovné nabití bude trvat dlouho a jednak to e-cigaretě nedělá dobře. Pro jistotu s sebou můžete nosit powerbanku nebo náhradní baterii.

7. Hlídejte si příjem nikotinu

Při kouření cigaret velmi dobře víte, kdy jste u konce. U e-cigaret to však není tak jednoznačné, je proto důležité, abyste si našli vlastní mechanismus. Například můžete přestat po 5 minutách, jít s kuřáky na „cígo“ a přestat, když dokouří oni, nebo si vymyslet jiný, vlastní způsob.

Publikováno: 21. 07. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Roubalová