Domácí konzervace ovoce ze zahrádky

Obsah článku:
  1. Zavařujte
  2. Sušte
  3. Zpracujte
Je vaše zahrádka místem, kde nejenom odpočíváte nebo grilujete, ale kde také pravidelně vypěstujete různé druhy ovoce? Jeho sklizeň je obvykle krátká, a tak se vám nakupí ve větším množství. Jaké formy domácí konzervace jsou ty nejlepší?

Zavařujte

Osvědčená volba, se kterou chybu rozhodně neuděláte. Zavařování má nejenom u nás velmi dlouhou tradici. Jde o postup velmi jednoduchý a čistě přírodní. Stačí jednotlivé druhy ovoce, trochu cukru, doplňků pro oživení chuti a poté už jenom vodu. Vše neprodyšně zavřete do sklenice a necháte vařit v hrnci. Poté vychladíte a domácí zavařenina je hotová. Ideální třeba na třešně, rybíz, angrešt, meruňky a mnoho dalšího, co se vám doma podařilo vypěstovat.

Sušte

Podobně, jako sušíte houby, můžete sušit i různé druhy ovoce. Buď cestou klasickou – tedy na slunci a čerstvém vzduchu. Pomoci si však můžete i moderními spotřebiči. Sušičky ovoce dnes nejsou ani nijak nedostupné, ani nejsou nijak drahé. Jsou osvědčenou možností, jak mít ovoce ze zahrádky usušeno už za pár hodin. A to pochopitelně skutečně důkladně. Opět jde o postup zcela přírodní. Oblíbená jsou sušená jablka, hrušky, švestky, meruňky a cokoliv dalšího, co vás napadne. Potom uzavřete do neprodyšné nádoby a máte hotovo. Takto vám mohou jednoduše vydržet i pár let, bez obav z toho, že by dané ovoce napadly plísně.

Zpracujte

Ovoce ze zahrádky nemusíte nutně konzervovat jenom v jeho celistvém tvaru. Je možné ho i zpracovat a vytvořit z něho jiný produkt. Takový, kterýž vydrží i roky. Osvědčenou cestou je příprava různých marmelád a džemů. Postup je velmi podobný, jako u klasického zavařování neboli kompotování. Jenom ovoce neukládáte do sklenic vcelku, ale rozumkované, s možným přídavkem želírovací látky. Bát se nemusíte ani různých domácích šťáv – sirupů. Pro výrobu domácí limonády nebude během roku nic lepšího.

Publikováno: 15. 02. 2018

Kategorie: Tipy

Autor: Romana Roubalová